Segédlet (Box)
Négyes kombináció |
"Egyszerű négyes kombináció, amikor jobb ököllel kezdünk, majd gyors sorozatban bal ököl kétszer, végül ismét a jobb. Jiro gyakran használja ezt a meccsek elején, hogy kipuhatolja ellenfelei reakcióját, felmérje vele mozdulataikat, védekezésüket. Fő a gyorsaság az erő mellett, hogy az ellenfélnek ideje se legyen megszakítani a mozdulatsort, vagy kitérni előle."
|
Védekezés-támadás |
"Védekező állásból támadás jobb ököllel kétszer, második előtt ismételten egy kihajlás, hogy ütésünk ne ugyan oda érkezzen, ahova az első. Ezzel a két ütéssel áttörhetjük az ellenfél gyengébb védekezését és az utolsó jobb egyenessel csillagokat is mutathatunk neki. Tomoda használja előszeretettel nyitásként, ha támadásra készül. Jobban is illik az ő folyton mozgó, eltáncoló védekező stílusához."
|
Hármas kombináció |
"Egyszerű hármas kombináció, amit lehet az ellenfél védekezésének megtörésére is használni az adott tempóban, vagy éppen gyors sorozatként is vegyítve a négyes kombinációval. Jiro futás közben is ezt gyakorolja árnyékbox formájában hol gyorsabb, hol lassabb tempóban. Az ütés szöge az ellenfél magasságától függ, de rendszerint felfelé célzunk az utolsó erősebb ütéssel, hogy padlóra küldhessük az ellenfelünket. "
|
Felütés (álló helyzetből) |
"Jobb kezes felütés, amikor az ellenfél állát célozzuk meg áttörve a védekezésén. Amennyiben így teszünk célszerű elhajolni, hogy kikerüljünk egy pillanatra az ellenfél látómezejéből és így használni a felütést, akárcsak Tomoda. Álló helyzetből a tapasztalt, kiválló refelxekkel rendelkező ellenfél észreveheti mire készülünk és visszaléphet védekezésbe. Ám ha gyorsabbak vagyunk nála, mint például Jiro, könnyedén egy kiütés lehet a vége. "
|
Védekezések |
|
"A főbb védekezési, kitérési formák. 1. képen Tomoda fő erőssége látható, a folyamatos eltáncolás, elhajolás, gyors, ritmikus mozgás, reflexek, majd az ellenfél résének megtalálása és egy erős ütés bevitele, aztán visszalépés védekezésbe. 2. képen az elhajolások láthatóak, ütések elől kitérés. 3. képen nem táncolnak, lépnek el, mindössze minimális kitérést végeznek és rögtön támadnak is. 4. képen az alapvető védekező állást láthatjuk a piros, kék szegélyes nadrágot viselő embernél. Ezt alkalmazza a legtöbbször Tomoda, míg Jiro a 3. képen látható védekezés híve Kazuya-val együtt. Nao ösztönszerű reflexeit pedig a 2. kép tükrözi."
|
============================================================================
Bemelegítő gyakorlatok és a bandázs használata |
A box rendkívül összetett sport, az egész testet dolgoztatja, és még a tehetségesebb tanulóknak is hosszú évekbe telik, mire magas szinten elsajátítják. A lábujjak hegyétől a fejig szükség van valamennyi porcikára, hogy a küzdő gyorsan és nagy erővel tudjon ütéseket mérni, védekezni, távolságot tartani, elhajolni stb. Ezentúl nagyfokú koncentrációra és óriási állóképességre is szükség van.
Ennek a rendkívül intenzív mozgásformának köszönhetően valamennyi izomcsoport erősödik és fejlődik, továbbá javul a gyorsaság, robbanékonyság, állóképesség és összpontosító készség is. A box lélektani szempontból is számos előnnyel rendelkezik, ugyanis jelentős stresszoldó hatása van, segít levezetni szabályozott keretek között a felgyülemlett energiákat és agressziót is.
A különféle box edzés tervek oktatóról oktatóra, sőt versenyzőről versenyzőre változhatnak, ezért csupán egy általános megközelítést lehet itt megemlíteni, illetve csak az alapokra fókuszálni. Az első lépés a bemelegítés, amely történhet járással, ugrókötelezéssel, szökdeléssel, nyújtógyakorlatokkal és futással.
Nagyon fontos a fokozatosság, vagyis, amíg izomzatunk nem melegedett át kellőképpen, semmi esetre sem szabad erős, gyors mozgásokba kezdeni, mert sérüléshez vezethet.
Következő fázisban a technikai gyakorlatok következhetnek, az ehhez megfelelő eszközök segítségével. Fő segédeszköz a boxzsák, amely az ellenfelet legjobban imitáló felszerelés, és amelyen kiválóan gyakorolhatók a különböző ütések. A felülről lefelé lógó, visszapattanó box körte is alapfelszerelés, segítségével javul az ütősebesség és a ritmusérzék, valamint elengedhetetlen a függőlegesen két rugós zsinór közé erősített reflex labda is, amely ha nem vigyázunk, még vissza is üthet!
Ezt követően jöhetnek a küzdelmek, ahol saját bőrünkön tapasztalhatjuk meg, mennyire volt eredményes az eddigi felkészülés és tanulás. Küzdelmi tapasztalatszerzésre, gyakorlásra a hús-vér ellenfélnél nem létezik jobb partner, ráadásul a harc során önismeretre is szert teszünk, folyamatosan „bátorságpróbát” teszünk, amely újabb értékes ismeretekkel ruház fel bennünket. Az edzés lezárásaként ajánlatos néhány levezető gyakorlatot végezni, pl. nyújtás, lassú légzés, lazító-körző mozdulatok.
|
A bandázs, más néven fásli vagy kézifásli, egy 2-5 méter hosszú, kb 5 cm széles szalag, amelynek egyik végén tépőzár, másik végén hurok található a hüvelykujj behelyezésére. A bandázst küzdősportoknál használják a kézfej és a csukló védelmére, valamint a nedvszívó képessége miatt a kesztyűd is hosszabb életű lesz. A hivatalos versenyeken kötelező a bandázs használata. Típusa szerint lehet még rugalmas bandázs (gumis). Elsősorban a csukló védelmére találták ki. Kezdőknek feltétlenül ajánlott a box bandázs használata, amíg nem sajátítják el a megfelelő ütési technikákat. A boxkesztyűbe beleizzad az ember keze, amit a bandázs használatánál a fásli magába szív, így a boxkesztyű élettartama hosszabb lesz. A bandázst egyszerűen ki lehet mosni. Kezdetben a merev bandázs javasolt, mert azt könnyebb feltekerni, illetve ennek a legjobb a nedszívó képessége. A kezdőknek a nagyobb védelem miatt ajánlott a hosszabb (3 méter) bandázs vásárlása.
|
Források: X || X
|
|